COACHING by LBC

Czym jest coaching?

Coaching jest indywidualnym procesem prowadzącym do osiągnięcia satysfakcji i harmonii w życiu.
Koncentruje się na odkrywaniu i wydobywaniu potencjału drzemiącego w każdym człowieku.
Przyspiesza rozwój i wzmacnia kreatywność.
Pomaga w przezwyciężeniu wewnętrznych barier, ograniczeń, niechcianych schematów.
Rozświetla sytuacje i pomaga zmienić perspektywę.
Wspiera i potęguje działania „w drodze” do osiągnięcia zamierzonego celu czy pożądanej zmiany w życiu.
Drodze…, w której kapitanem i sternikiem jesteś TY!

Dzięki coachingowi:

  • ustalisz konkretne cele i priorytety w życiu
  • zoptymalizujesz działania
  • pokierujesz świadomie swoim rozwojem w kierunku, jakim pragniesz
  • podejmiesz bardziej trafne decyzje
  • nadasz kształt zmianom, które chcesz wprowadzić w życie
  • wykorzystasz w pełni swój potencjał
  • poprawisz efekty działań i uzyskasz zamierzone rezultaty swojej pracy – pracy przede wszystkim nad sobą
  • zrealizujesz marzenia i pasje
  • zbudujesz świadomość siebie i swoich możliwości (samoświadomość)
  • wzmocnisz poczucie własnej wartości
  • pokonasz wewnętrzne bariery i ograniczenia, które są Twoimi łańcuchami
  • poprawisz relacje z otaczającymi Cię ludźmi (bliskimi i współpracownikami)
  • odkryjesz wcześniej nieznane umiejętności
  • uzyskasz lepszą jakość życia
  • odkryjesz się na nowo
  • przejmiesz kontrolę nad własnym życiem i weźmiesz za nie odpowiedzialność
  • sam będziesz kształtował swoją przyszłość!
Coaching, ze względu na obszar zainteresowania (działania) oraz formę pracy, można podzielić na:

life
coaching

business
coaching

coaching
indywidualny

team coaching
(grupowy)

Tak, jak podział na coaching indywidualny oraz grupowy jest oczywistym podziałem i nie wymaga dodatkowych wyjaśnień, tak podział na life i business coaching jest dość specyficznym podziałem. Przez wielu uważanym nawet za nieco sztuczny podział.

Life coaching koncentruje się na człowieku i jego życiu, w szeroko rozumianym pojęciu tego słowa (osobistym, rodzinnym, społecznym, zdrowotnym, itd.). Zbiór zagadnień jest bardzo szeroki i indywidualny.

Business coaching w centrum zainteresowań również stawia człowieka, lecz cele procesów coachingowych oscylują głównie w tematyce pracy zawodowej, kariery czy rozwoju zawodowego.

Specyficzny podział polega na tym, że life i business coaching niejednokrotnie wzajemnie się uzupełniają, gdyż zupełne oddzielenie życia osobistego od zawodowego w praktyce jest bardzo trudne do wykonania, a czasami wręcz niemożliwe. Te sfery zachodzą na siebie i są nieodzowną częścią nas samych i całego naszego życia. Ważne w tej relacji jest natomiast zachowanie równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym czy rodzinnym, szacunku do siebie samego i innych oraz dbałości o „własne BHP”.

Nazewnictwo, z jakim możemy się spotkać w połączeniu z coachingiem:

…biznesowy, kariery, pracy, życiowy, executive, operacyjny, team, leadership, vip, kariery, sportowy, zdrowotny, duchowy, rodzinny, itd. …

Możemy się spotkać z wielością przedrostków słowa coaching, określających rodzaj proponowanego coachingu (dotyczących sfer życia i obszaru zainteresowania, jakimi zajmuje się coaching), które mogą niekiedy wprowadzić zbędny chaos. Niepotrzebnie. Pojawiające się bowiem z każdym rokiem kolejne propozycje coachingu służą przede wszystkim określeniu tematyki (obszaru), który osoba zainteresowana coachingiem, w zależności od potrzeb w danym momencie swojego życia, może wspólnie z coachem podjąć podczas sesji.

PRAWDZIWY COACHING JEST JEDEN!

To interakcja coacha i coachee, umiejętność aktywnego słuchania, pasja, podróż w głąb siebie, uwolnienie wewnętrznej siły i potencjału… oraz wiele, wiele więcej… Różne mogą być natomiast style pracy, wykorzystywane narzędzia oraz sam cel w procesie coachingowym, gdyż to wszystko zależy od danej osoby i jej potrzeb. Dlatego w pracy coacha niezmiernie istotne jest indywidualne podejście do każdego człowiekajako wyjątkowej i pięknej istoty.

Specyfika pracy z Klientem (Coachee):

  • Czas indywidualnej sesji coachingowej ujęty jest w ramach czasowych: 45-90 minut (indywidualnie dostosowany dla danego Klienta i tematyki przeprowadzanej sesji).
  • Częstotliwość spotkań zależy od indywidualnych ustaleń z Klientem. Dla skuteczności procesu coachingowego przyjmuje się założenie, że częstotliwość sesji powinna być nie częściej niż raz w tygodniu, nie rzadziej niż raz w miesiącu – średnio co około 2 tygodnie.
  • Narzędzia i styl pracy w coachingu dostosowywane są indywidualnie do potrzeb Klienta.
  • W relacji coach-coachee niezmiernie istotne są: wzajemne zaufanie, szacunek, szczerość, poufność (dyskrecja), partnerstwo. Ważną rolę odgrywa również etyka i standardy zawodowe coacha, które mają na celu jedno – zapewnienie Klientowi tego, co najlepsze!
  • Pierwsze spotkanie (tzw. sesja „0”) jest bezpłatne! Jest to niezobowiązujące dla Klienta spotkanie, podczas którego bliżej można zapoznać się z ideą coachingu, omówić zasady i opcje współpracy, poczynić pierwsze kroki do rozpoczęcia procesu coachingowego.

Co dalej

Coaching nie ma ograniczeń i jest dla każdego, bez względu na: wiek, płeć, wykształcenie, wykonywany zawód, zainteresowania, … i to jest w nim piękne!

Otwiera możliwości, daje nowe perspektywy wszystkim tym, którzy pragną udać się w tą podróż… i… samemu dopisać ciąg dalszy swojej największej przygody, którą jest życie!

„Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń” Eleonor Roosevel

Zadbajmy razem, żebyś znalazł się tam, gdzie pragniesz być! Obudź drzemiącą w sobie wewnętrzną siłę! Odkryj swój potencjał!
Pamiętaj, możesz więcej niż Ci się wydaje!
Zacznij aktywnie i świadomie kształtować swoją przyszłość! Nie od jutra, od dzisiaj – tu i teraz!
Zrób pierwszy krok – zadzwoń lub napisz!